S hrôzou som zistil, že v prostredí, kde vyrastajú naše deti, len 35% učiteľov dôveruje a cíti potrebnú podporu od vedenia školy. Príklad Ota Žarnaya, čestného odvážneho človeka, ktorý upozornil na pochybnosti v hospodárení školy a bol zo školy vylúčený, je desivý.

K čomu vychováme naše deti, ak priamo na škole vidia, že za odvahu a čestnosť človeka stihne trest?

Povolanie riaditeľa školy je podľa mňa najdôležitejšie v celom systéme školstva. Jeden riaditeľ ovplyvňuje desiatky učiteľov a tí následne stovky detí. Aj keď v Teach for Slovakia stretávam najmä schopných, zapálených a čestných riaditeľov, zo svedectiev učiteľov v Slovenskej komore učiteľov či v Nových školských odboroch vidím, že nie na všetkých školách je to tak. A kvôli našim deťom to tak nesmieme nechať. Musíme urobiť všetko preto, aby na všetkých riaditeľských postoch boli i keď prísni, no čestní a inšpiratívni lídri svojich učiteľov a detí.

Teach for Slovakia podporuje iniciatívu Zber strachu, pretože prvým krokom k zlepšeniu je vždy to, aby sa o problémoch otvorene hovorilo. Aby sa ľudia nebáli. Aby sa slušní a schopní lídri vyzdvihovali a slabí či nečestní z dôležitých pozícií vylúčili. Či už je to v politike, biznise alebo školstve. Nesmieme dopustiť, aby učitelia cítili strach a nedôveru, pretože potom budú túto atmosféru prenášať do triedy a naše školstvo nebude formovať potrebnú novú generáciu odvážnych a čestných mladých ľudí.

Stanislav Boledovič
zakladateľ Teach for Slovakia